Polski rynek nieruchomości handlowych z punktu widzenia inwestorów

Z punktu widzenia inwestorów polski rynek nieruchomości handlowych jest nadal bardzo atrakcyjny, jednak każdy projekt powinien być dokładnie analizowany już na etapie pozyskania oferty.

Największym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się „proste” parki handlowe zlokalizowane w dużych i średnich miastach oraz na ich obrzeżach, przy dużych osiedlach mieszkaniowych lub też w bezpośrednim sąsiedztwie hipermarketów. Widoczny jest też wzrost zainteresowania nieruchomościami handlowymi typu convinience, zlokalizowanymi w mniejszych miejscowościach, oczywiście pod warunkiem ich odpowiedniego zaprojektowania i komunikacji.

Niestety, w naszej ocenie część obiektów, które są w przygotowaniu nie spełnia odpowiednich kryteriów. Dlatego nawet jeśli uda się zrealizować inwestycje, możliwe są problemy z pełną komercjalizacją. Na co dzień przeciętny polski klient robi zakupy w mniejszych obiektach, takich jak pasaże handlowe czy parki handlowe itp.

 

Z kolei jeśli chodzi o zakupy artykułów spożywczych, szczególnie towarów świeżych i ekologicznych, klienci w dużych miastach coraz częściej wybierają lokalne ryneczki i bazary. Natomiast duże centra przyciągają ludzi na wielogodzinne zakupy połączone z rodzinnym obiadem i seansem kinowym. Centra te odwiedzane są głównie w weekendy, kiedy klienta nie ogranicza czas.

Rynek centrów handlowych z pewnością jest atrakcyjny dla dużych, instytucjonalnych inwestorów nastawionych na długoterminowe inwestycje i stabilne stopy zwrotu. Oczywiście część projektów może przynieść dodatkową wartość i ponadprzeciętne stopy zwrotu dla inwestorów dzięki aktywnemu zarządzaniu m.in. poprzez rozbudowę, rewitalizację czy zmianę struktury najemców. Bardzo ważna jest też długoterminowa strategia zarządzania centrum handlowym, która buduje charakter danego miejsca i markę. Obiekty z takim potencjałem są szczególnie poszukiwane.